تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

اوکراین یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه‌ی تحصیل است. اگر قصد انتخاب این کشور برای تحصیلات تکمیلی را دارید، حتماً رشته‌ی دندانپزشکی را در نظر بگیرید. با تحصیل دندانپزشکی در اوکراین شما از به روزترین اطلاعات در این رشته بهره‌مند شده و می‌توانید تحصیلات خود را با کمترین هزینه و بدون نگرانی بابت آزمون‌های ورودی به پایان برسانید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد شرایط تحصیل دندانپزشکی در این کشور، دانشگاه‌ها و هزینه‌ی تحصیل بیشتر توضیح دهیم. مشاورین ما در مدیکال پورتال، گزینه های مهاجرتی عالی را به شما معرفی می‌کنند.

ویدئو تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

دندانپزشکی یکی از بهترین و پرکارترین رشته‌های زیرشاخه‌ی پزشکی است و سالانه افراد زیادی تحصیل دندانپزشکی در اوکراین را به عنوان مسیر شغلی آینده‌ی خود انتخاب می‌کنند. به خاطر وجود برترین اساتید و مجهزترین دانشگا‌ه‌ها، اوکراین بهترین فارغ التحصیلان دندانپزشکی را تربیت می‌کند که می‌توانند پس از پایان تحصیل در تمام کشورهای دنیا مشغول به کار شوند. تمام دانشگاه‌های دندانپزشکی اوکراین توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته می‌شوند و این موضوع نشان از اعتبار مدرک این دانشگاه‌ها دارد.

دور‌ه‌ی دندانپزشکی در اوکراین یک دوره‌ی پنج ساله است که در آن دانشجویان به طور کامل با علم بهداشت دهان و دندان آشنا شده و در دو سال آخر نیز مشغول به کارآموزی و یادگیری بخش‌های عملی کار می‌شوند. در بین تمام کشورهای اروپایی، اوکراین به خاطر آموزش با کیفیت در رشته‌ی دندانپزشکی شناخته شده است. تحصیل دندانپزشکی در اوکراین به دو زبان انگلیسی و اوکراینی انجام می‌شود (البته در بعضی از دانشگاه‌ها این رشته به زبان روسی و فرانسوی نیز تدریس می‌شود). برای دانشجویانی که زبان رسمی آنها انگلیسی نیست و اوکراینی هم بلد نیستند، یک دوره‌ی آموزش زبان 10 ماهه با موضوعات علمی و تخصصی برگزار می‌شود.

خبر خوب این که برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین نیازی به قبولی در آزمون خاصی ندارید. بعلاوه دانشگاه‌های این کشور شرط معدل و محدودیت سنی نیز ندارند. تنها کافی است شرایط زیر را داشته باشید:

– دوره‌ی تحصیلی دوازده ساله را تمام کرده و مدرک دیپلم داشته باشید. ( با وجود اینکه در دانشگاه‌های این کشور شرط معدل وجود ندارد، اما اگر معدل شما بیش از حد پایین باشد باید یک دوره‌ی مقدماتی را قبل از ورود به دانشگاه بگذرانید.)
– در دوره‌ی دبیرستان باید دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک را گذرانده شده باشد.

دانشگاه های برتر تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

دانشگاه‌های برتر تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین وجود دارد. نه تنها سطح علمی اساتید بسیار بالا است و به دانش روز دنیا مجهز هستند، بلکه امکانات این دانشگاه‌ها نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارند. بسیاری از این دانشگاه‌ها قوانین پذیرش سختگیرانه‌ای نیز ندارند و شما می‌توانید به راحتی در آنها پذیرش بگیرید. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین دانشگا‌ه‌های دندانپزشکی اوکراین می‌پردازیم:

دانشگاه بوکووینیان

دانشگاه بوکووینیان

دانشگاه پزشکی دولتی بوکووینیان (BSMU) یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی در شهر چرنیوتسی است. این موسسه‌ی آموزشی رتبه‌ بندی بسیاری بالایی دارد و برنامه‌های آموزشی در سطوح مختلفی را ارائه می‌دهد. علاوه بر دندانپزشکی، تخصص‌های دیگری مانند داروسازی، اطفال، روانشناسی و … نیز در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

دانشگاه بوکووینیان با دانشگاه‌های روسیه‌، آلمان‌، لهستان‌ و ایالات متحده آمریکا تبادل دانشجو دارد و شما می‌توانید یک یا دو ترم در دانشگاه‌های این کشورها مهمان شوید. شهریه‌ی این دانشگاه بسیار مقرون به صرفه است و پذیرش در آن بسیار آسان است و نیاز به هیچ آزمون ورودی ندارد. در این دانشگاه امکاناتی نظیر خوابگاه، کلاس‌های آموزش زبان و خدمات بهداشتی درمانی نیز به دانشجویان ارائه می‌شود.

دانشگاه بوگامولتس

دانشگاه بوگامولتس

دانشگاه بوگامولتس با قدمت 176 سال یک دانشگاه بسیار قدیمی است که در شهر کیف تاسیس شده و یکی دیگر از گزینه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین است. وسعت این دانشگاه به حدی است است که از هر بیست فارغ التحصیل رشته‌‌های پزشکی در اوکراین، پنج نفر از این دانشگاه هستند. شرایط ورود به این دانشگاه بسیار آسان است و بورسیه‌های تحصیلی زیادی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. بعلاوه برنامه‌‌های آموزش زبان انگلیسی نیز در آن برگزار می‌شود. تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه بوگامولتس به دو زبان انگلیسی و اوکراینی امکانپذیر است و هزینه‌ی دوره‌های آن به زبان انگلیسی بیشتر از زبان اوکراینی است.

دانشگاه پزشکی کیف

دانشگاه پزشکی کیف

یکی دیگر از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های تحصیل دندانپزشکی در اوکراین، دانشگاه پزشکی کیف است. این دانشگاه شامل ده دانشکده است و به جز دانشکده‌ی دندانپزشکی، دانشکده‌های پزشکی؛ داروسازی، زنان و زایمان، جراحی عمومی و … نیز در آن وجود دارد. در این دانشگاه امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان اوکراینی و انگلیسی میسر می‌باشد.

تدریس دندانپزشکی در این دانشگاه به صورت بسیار گسترده‌ای انجام می‌شود و شامل گرایش‌هایی مانند علوم فیزیولوژیکی‌، مبانی دندانپزشکی، بیوشیمی دندانپزشکی، بافت شناسی آناتومی دهان، دندانپزشکی بالینی و مباحث پیشرفته در دندانپزشکی بالینی است. هزینه‌ی دوره‌ی دندانپزشکی در این دانشگاه از رشته‌ی پزشکی و داروسازی بیشتر است و به دانشجویان آن خوابگاه نیز تعلق می‌گیرد.

دانشگاه وینیتسا

دانشگاه وینیتسا

این دانشگاه با قدمت 90 ساله در شهری به همین نام تاسیس شده است. رشته‌ی دندانپزشکی در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و اوکراینی تدریس می‌شود که هزینه‌ی دوره‌های انگلیسی بیشتر از دوره‌های اوکراینی است. همچنین این دانشگاه در ازای دریافت هزینه به دانشجویانش خوابگاه می‌دهد. در دانشگاه وینیتسا 6300 دانشجو در حال تحصیل هستند که 1500 نفر از آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهد.

دانشگاه دونتسک

دانشگاه دونتسک

دانشگاه دونتسک یکی دیگر از بهترین‌ دانشگا‌ه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین است که برنامه‌های این رشته در آن به سه زبان اوکراینی، انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. در زمان پذیرش، دانشجویان باید آزمون زبان بدهند یا به مدت یک سال در یکی از دوره‌های زبان روسی یا اوکراینی شرکت کنند. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه اروپای شرقی است و امروزه در حدود 15 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که در حدود 4 هزار نفر از آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. به دلیل سطح بالای آموزشی، دانشگاه دونتسک در بین دانشجویان خارجی بسیار محبوب است.

دانشگاه خارکف

دانشگاه خارکف

دانشگاه خارکف در حدود 200 سال پیش در شهری به همین نام در اوکراین تاسیس شده است. این دانشگاه یک دانشگاه پزشکی است و سه دانشکده‌ی پزشکی؛ پزشکی اطفال و دندانپزشکی دارد که در این میان هزینه‌ی تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی نسبت به دو رشته‌ی دیگر در این دانشگاه کمتر است. در حال حاضر در حدود 3500 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و دانشگاه امکاناتی نظیر خوابگاه و حمل و نقل رایگان را در اختیار آنها قرار می‌دهد. برنامه‌های آموزشی در این دانشگاه به دو زبان اوکراینی و انگلیسی برگزار می‌شوند.

دانشگاه اودسا

دانشگاه اودسا

این دانشگاه یکی از جدیدترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور اوکراین است که در سال 1996 تاسیس شده است و خیلی زود به یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در این کشور تبدیل شد. این دانشگاه اولین دانشگاه انگلیسی زبان در کشور اوکراین است و گروهی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین اساتید در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند. دانشگاه اودسا نه تنها یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین است بلکه امکان تحصیل در رشته‌ی پزشکی، داروسازی و اطفال نیز در آن میسر می‌باشد.

ویزای تحصیلی کشور اوکراین

ویزای تحصیلی اوکراین

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در اوکراین را دارید باید قبل از هر چیز به فکر دریافت ویزای تحصیلی باشید. برای این کار ابتدا باید دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کنید و مدارک پذیرش مربوط به آنها را برایشان ارسال کنید. این مدارک بسته به نوع دانشگاه متفاوت هستند. سپس دانشگاه مدارک را بررسی کرده و به شما پذیرش می‌دهد. در مرحله‌ی بعد برای دریافت دعوت نامه باید به سفارت اوکراین مراجعه کنید. برای تحصیل دندانپزشکی در اوکراین از اول ماه جولای تا پایان آگوست می‌توانید درخواست ویزای خود را ثبت کنید. در این بازه‌ی زمانی، سفارت درخواست‌ها را بررسی کرده و ویزاهای تحصیلی را صادر می‌کند. برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین باید مدارک زیر را ارائه دهید:
• فرم درخواست ویزای تحصیلی
• اصل دعوت نامه‌ی دانشگاه
• اصل پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.
• گواهی تولد و مدارک تحصیلی ترجمه شده که به تایید دفتر اسناد رسمی سفارت اوکراین رسیده باشد.
• شانزده قطعه عکس پاسپورتی
• مدارک پزشکی و سلامت و گواهی عدم ابتلا به ایدز که ترجمه شده باشه و به تایید دفتر اسناد رسمی سفارت اوکراین رسیده باشد.
• بیمه سلامت مسافرین
• صورت حساب بانکی و اثبات تمکن مالی

در حدود پانزده روز طول می‌کشد تا سفارت جواب درخواست ویزای شما را بدهد و تا یک ماه طول می‌کشد که دعوت نامه‌ی شما صادر شود. با این حال با پرداخت هزینه این امکان وجود دارد که پردازش مدارک شما سریعتر انجام شود. سفارت به عنوان هزینه‌های اولیه‌ی ویزا، در حدود 6500 دلار دریافت می‌کند و اگر می‌خواهید سرعت فرایند شما بیشتر شود این هزینه‌ها می‌تواند حتی دو برابر شود.

هزینه های زندگی و تحصیل در اوکراین

هزینه‌های زندگی و تحصیل در اوکراین

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در اوکراین را دارید به احتمال زیاد می‌دانید که این رشته یکی از پر هزینه‌ترین رشته‌های دانشگاهی است. با این حال خبر خوب این است که دانشگاه‌های اوکراین نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه هستند. هزینه‌های تحصیل پزشکی در اوکراین به طور متوسط بین 3 تا 4 هزار دلار در سال است و همانطور که در بالا گفته شد اگر قصد استفاده از برنامه‌های انگلیسی زبان را دارید باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید. اگر بتوانید از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید، هزینه‌ی اسکان شما در سال در حدود 2000 دلار می‌شود. با این حال اگر قصد اجاره‌ی آپارتمان را داشته باشید هزینه‌ها بیشتر شده و می‌تواند تا 1000 دلار در ماه باشد.

غذا در اوکراین بسیار ارزان است و نیازی نیست از این نظر نگران باشید. حمل و نقل این کشور نیز برای دانشجویان تا 40 درصد تخفیف دارد و برای سفرهای هوایی هم تا 30 درصد تخفیف به آنها تعلق می‌گیرد. بعلاوه شما این امکان را دارید که در دوران تحصیل دندانپزشکی در اوکراین، کار دانشجویی داشته باشید که به میزان زیادی در هزینه‌های صرفه جویی می‌شود.

بورسیه تحصیلی اوکراین

بورسیه‌ تحصیلی در اوکراین

با وجود آنکه اوکراین یکی از بهترین گزینه‌های از نظر تحصیل و زندگی است با این حال موضوع بورسیه‌ی تحصیلی در این دانشگاه چندان موضوع پررنگی نیست. به دانشجویانی که در اوکراین تحصیل می‌کنند یارانه تعلق می‌گیرد و از این رو تا 40 درصد در هزینه‌های تحصیلی آنها صرفه جویی می‌شود. با این حال اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در اوکراین را دارید باید بدانید که بورسیه‌های موجود در این کشور به رشته‌های زیرشاخه‌ی پزشکی تعلق نمی‌گیرند. نکته‌ی بسیار مهم در مورد دانشگاه‌های اوکراین که تا این حد باعث کنترل قیمت‌ها شده است این است که کلیه‌ی دانشگاه‌ها توسط دولت مدیریت می‌شوند و از این رو تعرفه‌های تحصیلی بسیار مناسب اند.

اجازه کار دانشجویی در اوکراین

شما می‌توانید در زمان تحصیل دندانپزشکی در اوکراین، کار دانشجویی نیز انجام دهید. با این حال شرایط کار دانشجویی در کشور اوکراین مانند ایران نیست و نیاز به مجوز دارید. با داشتن ویزای تحصیلی شما می‌توانید مجوز کار دانشجویی را از اداره‌ی پلیس دریافت کنید. اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. دانشگاه نیز باید برایتان یک مجوز کتبی صادر کند. مدت مجوز به مدت زمان اقامتتان بستگی دارد و دانشگاه باید بررسی کند که شما شرایط کار دانشجویی را دارید و کار به درستان لطمه نمی‌زند. براساس این مجوز، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد تا 20 ساعت و دانشجویان دکترا می‌توانند تا 30 ساعت در هفته کار کنند. پیدا کردن کار در این کشور نیز از طریق ارسال رزومه به کارفرمایان انجام می‌شود.

بازار کار دندانپزشکی در اوکراین

بازار کار دندانپزشکی در اوکراین

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در اوکراین را داشته باشید می‌توانید به راحتی بعد از پایان تحصیل نیز جذب بازار کار شوید. نیاز به دندانپزشک و تقاضا برای آن در کشور اوکراین بسیار بالا است. از این رو شما می‌توانید بعد از اخذ مدرک در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های مختلف مشغول به کار شوید. با این کار می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در این کشور تبدیل کنید. به طور کلی اختلاف درآمد رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا نسبت به سایر رشته‌ها به شدت ایران نیست؛ اما از آنجایی که میزان تقاضا در کشور اوکراین بسیار بالا است، درآمد دندانپزشکان در این کشور بسیار مناسب است.

سخن پایانی

اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی را دارید کشور اوکراین به دلیل داشتن دانشگاه‌های سطح بالا و هزینه‌های تحصیل و زندگیِ بسیار مقرون به صرفه، می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار عالی باشد. بعلاوه نیازی نیست نگران شرکت در آزمون‌های ورودی سخت یا شرط معدل باشید. همچنین با تحصیل دندانپزشکی در اوکراین می‌توانید از بازار کار داغ این رشته در کشور اوکراین نیز بهره‌مند شده و کسب درآمد داشته باشید. شما می‌توانید برای آگاهی از شرایط کلی تحصیل در کشور اوکراین با ما در تماس باشید.

 

دیدگاه (20)

 • آرمین غفاری پاسخ

  سلام
  رشته دندانپزشکی اوکراین آزمون ورودی داره؟
  شرایط پذیرشش چطوریه؟
  ممنون

  2 آبان 1400 در 04:57
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای غفاری. وقت بخیر
   شما ابتدا یک دوره ی پادفک (پیش پزشکی) مبگذرونین و بعد از آزمون ورودی وارد کورس اصلی میشین.

   4 آبان 1400 در 15:28
 • Majedeoskoei پاسخ

  شرایط اوکراین بهتره یا لاروس یا روسیه ؟؟؟؟ صرف نظر از تائیدیه وزارت بهداشت

  2 آبان 1400 در 04:55
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام وقت بخیر.
   رنکینگ دانشگاه های روسیه بالاتر هست.

   4 آبان 1400 در 15:29
 • جواد شمیمی پاسخ

  تحصیل دندانپزشکی در اوکراین‌با چه‌زبانیه؟

  30 مهر 1400 در 02:55
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم شمیمی. وقت بخیر
   به زبان انگلیسی یا اوکراینی یا روسی میتونید تحصیل کنید.

   4 آبان 1400 در 16:21
 • ستاره جدیدی پاسخ

  آیا دانشگاه‌دندانپزشکی اوکراین مورد تایید وزارت بهداشته؟

  30 مهر 1400 در 02:55
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم جدیدی . وقت بخیر
   خیر در حال حاضر دانشگاه مورد تایید ایران نداره.

   4 آبان 1400 در 16:20
 • اشکان پاسخ

  برای گرفتن مجوز برای کار، چه مدارکی باید ارائه بدیم؟

  26 مهر 1400 در 17:59
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای اشکان. وقت بخیر
   مجوز اشتغال به تحصیل.

   29 مهر 1400 در 18:25
 • taher پاسخ

  وقتتون بخیر.
  ببخشید من می تونم مدارکم رو بیارم و به صورت حضوری ازتون مشورت بگیرم؟

  26 مهر 1400 در 17:58
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله حتما. با موسسه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

   28 مهر 1400 در 21:04
 • هنگامه پاسخ

  با سلام خیلی روان و قابل فهم توضیح داده بودید ممنون

  26 مهر 1400 در 03:29
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم هنگامه. وقت بخیر
   ممنون از نظرتون.

   29 مهر 1400 در 18:07
 • تیارا پاسخ

  سلام، بعد تحصیل امکان گرفتن اقامت هست؟

  26 مهر 1400 در 03:28
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم تیارا. وقت بخیر
   بله.

   18 آبان 1400 در 15:03
 • عطیه احمدیان پاسخ

  با سلام
  اوکراین دانشگاه تایید داره ؟

  28 اردیبهشت 1400 در 19:47
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم عطیه احمدیان
   امسال (۲۰۲۱) دانشگاهی موردتایید وزارت بهداشت ایران نداشته
   ولی امیدوارم در سالهای آتی اضافه بشه

   28 اردیبهشت 1400 در 19:57
 • نرگس احمدیان پاسخ

  سلاااام ممنون از اینکه راجع به هر دانشگاه قشنگ یه توضیحی دادید برامون 🙂
  من برای بوگامولتس میخوام اقدام کنم . بهم لطفا میگید چیکار باید بکنم ؟

  19 اردیبهشت 1400 در 14:30
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم احمدیان
   خواهش میکنم 🙂
   دانشگاه بسیار خوبی رو انتخاب کردید. پیشنهاد میکنم برای بررسی شرایطتون با شماره های موسسه تماس بگیرید
   021-88619310
   021-88619377

   20 اردیبهشت 1400 در 13:43

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =