تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه دارای مرز مشترک با کشورهای اروپایی چون یونان و بلغارستان بوده و همچنین با کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، سوریه و عراق، در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته است. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی بوده و استانبول بزرگترین شهر آن است. کشور ترکیه طی چند سال اخیر با داشتن سیستم آموزشی با کیفیت، در صدد افزایش و جذب هرچه بیشتر دانشجویان خارجی بوده است.

تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

این کشور توانسته جای خود در میان مطرح‌ترین کشورها چه از لحاظ گردشگری و چه از لحاظ کار و تحصیل باز نماید .از آنجایی که مخارج زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار پایین است و افراد نسبت به کشورهای دیگر راحت­‌تر می­‌توانند برای تحصیل و کار به این کشور مهاجرت کنند؛ هر ساله پذیرای دانشجویان زیادی در دانشگاه‌­های خود و میزبان ایرانیان بسیاری برای مهاجرت می‌شود. سالانه دانشجویان زیادی به قصد ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به ترکیه مهاجرت می­‌کنند. رشته دندانپزشکی در این کشور از محبوبیت خاصی برخوردار است چرا که ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر با سیستم آموزشی مدرن در این رشته است. به طوری که دانشگاه حاجت­تپه در رشته دندانپزشکی در سال 2018 رتبه نخست را به دست آورده است. بسیاری از دانشجو‌ها علی‌رغم دشواری قبولی در رشته دندانپزشکی، هم‌چنین محدودیت ادامه تحصیل در این کشور تمایل به ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند. این مقاله برای افزایش اطلاعات دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارند، گردآوری شده است و شما با خواندن این مقاله در می­یابید که در حال حاضر این کشور جاذب‌ترین قطب تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است.

ویدئو تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

همانطور که می‌دانید دندانپزشکی پرطرفدارترین رشته در بین رشته­‌های پزشکی است. در این رشته افراد به بررسی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری­‌های دهان و دندان می­‌پردازند. افرادی که این رشته را انتخاب می‌کنند، باید دارای مهارت­‌های اجتماعی، کلامی، صبر و تحمل، سرعت عمل، سلامت بدنی، مهارت انجام کارهای ظریف با دست و… باشند. افراد برای قبولی در این رشته باید از همان دوران دبیرستان علاوه بر دروس تخصصی بر روی مهارت‌­های ذکر شده نیز کار کنند و مهارت‌های خود را در این زمینه‌ها ارتقا بخشند. از آنجایی که قبولی در رشته دندانپزشکی در ایران کار ساده­‌ای نیست، بسیاری از افراد ترجیح می‌­دهند تا بعد از اخذ دیپلم به کشورهای دیگری که شرایط راحت­‌تری برای پذیرش دارند، مهاجرت کنند. بسیاری از افراد نیز به خاطر درآمد عالی که این رشته دارد، آن را برای ادامه تحصیل انتخاب می­کنند. طول دوره دندانپزشکی بین 5 تا 6 سال است و درس­های این رشته در سه بخش عمومی، پایه، اختصاصی دسته­بندی شده است. این دروس از لحاظ نحوه تعلیم و تدریس، به درسهای نظری ، عملی نظری، عملی تقسیم می‌شوند.

رشته دندانپزشکی دارای گرایش­های بسیاری است که دندانپزشک پس از اتمام تحصیل خود می­تواند بر روی یکی از این گرایش­ها به صورت تخصصی کار کند. از گرایش‌های مختلف دستیاری دندانپزشکی می­توان به ارتودنسی، پدو‌دنتیست، تشخیص بیماری­های دهان، دندانپزشکی اطفال، دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی و … اشاره کرد.

رشته دندانپزشکی مانند سایر رشته ­ها سختی­هایی را به همراه دارد. افرادی که در این رشته به کار مشغول می­ شوند، باید اصول بهداشتی را رعایت کنند؛ زیرا در تماس با افراد مختلف ممکن است از آنها بیماری­هایی چون هپاتیت و ایدز دریافت کنند.

کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که افراد زیادی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی آن را انتخاب می‌­کنند. مدارک پزشکی صادره از دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین­‌المللی بسیار معتبر است. یکی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان ایرانی این است که مدارک دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران است.

 

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی با توجه به نوع دانشگاه دولتی و یا خصوصی متغیر است. اما در نگاه کلی می‌­توان گفت که هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در سال حدود 1500 لیر معادل 400 یورو است که این هزینه می‌­تواند در دانشگاه‌های خصوصی طی یک‌سال به 30000 لیر معادل 8000 یورو برسد. هزینه دانشگاه و زندگی دانشجویی در این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین‌­تر است. دانشجویان ضمن بهره­‌مندی از امکانات عالی و دانشگاه‌های معتبر با سیستم آموزشی با کیفیت، هزینه کمتری را متقبل می­‌شوند.

پیش‌­نیاز تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های کشور ترکیه عبارتند از:

 • شرایط سنی؛
 • گذراندن دوره پیش­‌دانشگاهی و داشتن مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی؛
 • کسب نمرات بالا در 3 سال آخر دبیرستان؛
 • قبولی در آزمون ورودی YOS یا SAT ( اخذ نمره 1200 در آزمون SAT برای دانشگاه های دولتی و اخذ نمره 97 در آزمون YOS برای دانشگاه های دولتی و خصوصی)؛
 • تسلط به زبان ترکی و انگلیسی.

به طور کلی برای ورود به هر رشته­‌ای در دانشگاه‌های ترکیه افراد باید نمره قبولی در آزمون­‌های YOS یا SAT را به دست آورند. آزمون YOS به زبان ترکی بوده و موارد امتحانی آن شامل هوش، ریاضیات و هندسه می‌­شود. آزمون SAT اما به زبان انگلیسی برگزار شده و موارد امتحانی آن ریاضیات و انگلیسی است. دانشجویان می‌­توانند به انتخاب خود در یکی از این آزمون­‌ها شرکت نمایند. بخش دوم این آزمون­ها مربوط به تعیین سطح زبان دانشجو است. بخش دوم آزمون YOS  ارزیابی تسلط فرد به زبان ترکی بوده و در صورتی که متقاضی نمره قبولی در این بخش را کسب نکند، باید به مدت یکسال دوره زبان ترکی TOMER‌  را بگذراند تا بتواند در کلاس‌­های پزشکی شرکت کند. همچنین افرادی که آزمون ورودی SAT را انتخاب می‌­کنند، پس از قبولی در این آزمون باید مدرک آیلتس 6 را ارائه دهند.

آزمون DUS آزمونی دیگری است که مختص متقاضیان شرکت در رشته دندانپزشکی است. این آزمون به زبان ترکی و سالی ۲ بار در ماه­‌های می و سپتامبر برگزار می‌شود. زمان این آزمون 150 دقیقه بوده و شامل 120 سوال است. بخش اول سوالات مربوط به دانش عمومی دندانپزشکی و بخش دوم مربوط به دانش کلینیکی دندانپزشکی است.

دوره دندانپزشکی در کشور ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر 5 ساله بوده و در دوره 2 ساله مطالب به صورت تئوری و عملی آموزش داده می­‌شوند. در دوره 3 ساله بعد دانشجویان با ورود به محیط بیمارستان، مهارت‌های لازم را فرا می­‌گیرند و به صورت عملی در محیط بیمارستان آموزش می­بینند.

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه دانشجویان باید حدودا 65 درس را که اجباری هستند، پاس نمایند که از جمله این دروس اجباری می توان به آناتومی دندانپزشکی، فیزیولوژی، فیزیک، شیمی آلی، نقاشی، درمان بیماری‌های دندان، دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی، جراحی، بیولوژی، روش‌های معاینه، جراحی عمومی، پروتز، میکروبیولوژی دندان، هیستولوژی، بیوشیمی دندان، داخلی، پروتزهای متحرک و فک و صورت، تاریخچه دندانپزشکی، علوم رفتاری، گوش حلق و بینی، روان‌پزشکی، پاتولوژی دهان، پزشکی قانونی و … اشاره کرد.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه

از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه که دارای رتبه بالایی هستند، می­توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه حاجت­تپه با رنکینگ جهانی 300 : دانشگاه دولتی در شهر آنکارا که بهترین دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است.
 • دانشگاه استانبول با رنکینگ جهانی 310 : دانشگاهی دولتی که بسیار مشهور و محبوب است.
 • دانشگاه آجی­بادم : دانشگاه خصوصی که از امکانات رفاهی سطح بالا، کیفیت آموزش و شهریه­ مناسب برخوردار است.
 • دانشگاه کوچ : این دانشگاه که دانشگاهی خصوصی است، رتبه بالایی در سطح جهانی و ملی دارد.
 • دانشگاه آنکارا با رنکینگ جهانی 400 : دانشگاه دولتی که علاوه بر ارائه دروس برنامه­های فرهنگی و هنری ارائه می­دهد.
 • دانشگاه آتاتورک : دارای 22 دانشکده است که دانشکده دندانپزشکی آن یکی از بهترین دانشکده­هاست.

همچنین از بین دانشکده‌های رشته دندانپزشکی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند، می­توان به دانشگاه‌های دولتی آنکارا، استانبول، اگه در ازمیر، آتاتورک در ارزروم و دانشگاه‌های خصوصی کوچ و یدی­تپه در استانبول اشاره کرد. حداقل 17 تا از دانشگاه های کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران  هستند که این دانشگاه ها جاذبه­های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به شمار می­روند.

مدارک موردنیاز برای پذیرش دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

مدارک موردنیاز برای پذیرش دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

از مدارک پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی برای تحصیل در ترکیه می­‌توان به:

 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی؛
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه‌ها؛
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل )؛
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش­‌دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی؛
 • پرداخت هزینه پذیرش؛
 • و پرداخت هزینه برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه بین‌المللی اشاره کرد.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه

بسیاری از افراد برای تحصیل رایگان در کشور ترکیه اقدام به دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور می­کنند. همه افراد می­توانند برای بورسیه تحصیل دانشگاه‌ های ترکیه و یا بورسیه اختصاصی دانشگاه‌های خصوصی از 1 تا 28 دی درخواست دهند. افراد برای درخواست بورسیه رزومه خود را برای سازمان بورسیه ارسال می­کنند و این سازمان بعد از 2 الی 3 ماه جواب مراحل اولیه بورسیه را برای افرادی که قبول شده­اند ایمیل کرده و آنها را برای مصاحبه دعوت می­نماید. این نوع بورسیه 100 درصد است و افرادی که این نوع بورسیه را دریافت  می­کنند، می­توانند به صورت رایگان به تحصیل در رشته دندانپزشکی بپردازند.

بازار کار رشته دندانپزشکی در ترکیه

رشته دندانپزشکی در ترکیه بازار کار خوبی دارد. افرادی که در این کشور به ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی می پردازند، می توانند پس از اتمام درس خود، با پروانه اشتغال به کار در درمانگاه های دولتی و مطب­های خصوصی مشغول به کار شوند. درآمد در رشته دندانپزشکی بسیار بالا است و افراد بسیاری به دلیل در آمد عالی این رشته را انتخاب می کنند. اهمیت این رشته و نیاز به افراد مهار در آن روز به روز بیشتر می شود. به طوری که می توان گفت میانگین درآمد هرساله دندانپزشکان در ترکیه 211658 لیر است و اگر در این موصوع ریزتر شویم در می یابیم که هر دکتر دندانپزشک در کشور ترکیه ساعتی 102 لیر درآمد دارد. طی چند سال آینده دندانپزشکان کشور ترکیه درآمدی بسیار خوب داشته و درآمد آنها تا 46 درصد افزایش می­یابد. افرادی که می خواهند برای کار به کشورهای دیگر بروند، باید مدرک خود را معادل سازی کنند. معادل سازی به این معناست که دانشجو مدرک خود را به تایید مراکز بهداشت محلی که می خواهد در آنجا کار کند، برساند. برای معادل سازی مدارک فرد باید درخواست معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه را به شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) ارائه دهد. برا یان کار دانشجو باید به سایت رسمی سازمان YOK مراجعه کرده و مدارک و پرونده‌ی خود را در آنجا آپلود نماید و یا برای فرد مهلتی در نظر گرفته می شود که طی زمانی مدارک مورد نیاز خود از جمله آزمون STS را که آزمون تعیین سطح است به انجام رساند.

دانشجویانی که مسلط به زبان ترکی هستند، راحت­تر از افراد دیگر می­توانند مجوز کار در ترکیه را دریافت نمایند. همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ برخی از دانشگاه های کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند، دانشجویانی که می خواهند پس از اتمام درس خود برای کار به ایران بازگردند، باید دقت کنند که اخذ پذیرش از دانشگاه هایی را بگیرند که آن دانشگاه ها مورد تایید وزرات بهداشت ایران باشند.

البته برای دریافت مجوز کار در این کشور شرایط دیگری نیز وجود دارد که دانشجو حتما باید از شهروندان ترکیه باشد. فرد از طریق خرید ملک در ترکیه به قیمت 250 دلار، سرمایه­گذاری کلان در ترکیه، ازدواج با شخصی که مقیم این کشور است، می­تواند به عنوان شهروند این کشور مجوز برای کار دریافت نماید و در این کشور مطب دندانپزشکی تاسیس کند.

 

سخن پایانی

همانطور که گفته شد سطح علمی و کیفیت آموزش دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا بوده و دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند. سیستم آموزشی دانشگاه‌های این کشور با سیستم آموزشی دانشگاه‌های آمریکا انطباق زیادی دارند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایران 5 تا 6 سال است. افرادی که برای گذراندن این رشته به ترکیه مهاجرت می کنند، دوره دندانپزشکی را طی 5 سال به اتمام می رسانند. هر ساله 3000 دانشجو در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف ترکیه پذیرش می شود. هر دانشگاه دولتی دارای یه تعداد ظرفیت برای جب دانشجو بین المللی است. برا مثال دانشگاه مامارار ترکیه در شهر استانبول هر ساله ظرفیت پذیرش 144 دانشجو را دارد که از این 144 نفر 10 نفر به دانشجویان بین المللی اختصاصاده می شود. دندانپزشکی علم تخصصی است که سلامت دندان و دهان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. دانشجویان این رشته باید از سلامتی جسمی و روانی برای انجام کارهای عملی دقیق برخوردار باشند. افرادی که دانشگاه‌های این کشور  را برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه انتخاب می‌­کنند، در ترکیه می­‌توانند به راحتی اجازه طبابت بین‌­المللی دریافت کنند و نیازی به گذراندن دوره‌ه­ای خاص و یا دوره کارآموزی ندارند. همچنین دانشجویان به راحتی می­‌توانند در کشورهای انگلیسی و اروپایی نیز مشغول به کار شوند و یا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشورها انتقالی بگیرند. همچنین شما می‌توانید برای آگاهی از شرایط کلی تحصیل در کشور ترکیه با ما در تماس باشید.

دیدگاه (19)

 • عرفان اسدی پاسخ

  سلام
  ببخشید میخواستم بپرسم پذیرش دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه آزمون ورودی دارد یا نه؟
  و اینکه دانشگاه های ترکیه شهریه میگیرند؟ یا تحصیل رایگان دارند؟

  1 آبان 1400 در 23:27
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای اسدی. وقت بخیر
   بله، شما برای دانشگاه های دولتی که شهریه ی کمی دارن باید آزمون ورودی بدین و برای دانشگاه های خصوصی بدون آزمون میتونید اقدام کنید.

   4 آبان 1400 در 15:39
 • لیلی رفیع زادگان پاسخ

  سلام وقتتون بخیر من پارسال دیپلم گرفتم و معدل دیپلمم۱۶.۳۸میخواستم ببینم میتونم باشرکت درآزمون یوس و نمره بالا دندانپزشکی دانشگاه دولتی مورد تایید ایران رو بیارم؟ترکی هم تاحد زیادی متوجه میشم و کمی میتونم صحبت کنم و بنویسیم

  1 آبان 1400 در 23:25
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم رفیع زادگان. وقت بخیر
   بله، امکان پذیره.

   4 آبان 1400 در 15:42
 • اعظم غفوریان پاسخ

  شرط ورود به دانشگاه داشتن‌مدرک‌زبان ترکیه؟

  30 مهر 1400 در 02:49
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم غفوریان وقت بخیر
   شما برای اقدام کردن نیازی به مدرک زبان ندارید ولی داشتن مدرک امتیاز محسوب میشه.

   5 آبان 1400 در 15:08
 • محمد رضا قیومی پاسخ

  ایا مبتونم با معدل ۱۵وارد دانشگاه دندونپزشکی ترکیه بشم؟

  30 مهر 1400 در 02:48
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای قیومی وقت بخیر
   شرط ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه قبولی در آزمون ورودیه و برای دانشگاه خصوصی میتونید اقدام کنید.

   5 آبان 1400 در 15:09
 • سمانه پاسخ

  میشه از ترکیه برای کشور های دیگه اقدام کرد؟

  26 مهر 1400 در 17:43
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم سمانه. وقت بخیر
   بله دانشگاه های معتبر هستن.

   28 مهر 1400 در 21:11
 • میثم پاسخ

  اگر دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت نباشن، توی ایران نمیشه کار کرد؟

  26 مهر 1400 در 17:42
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای میثم. وقت بخیر
   خیر، مدرکتون ارزشیابی نمیشه.

   28 مهر 1400 در 21:12
 • مریم پاسخ

  بسیار عالی ممنون

  26 مهر 1400 در 02:56
 • فائزه پاسخ

  سلام، ببخشید آزمون ورودی YOS یا SAT در کجا برگزار میشه؟

  26 مهر 1400 در 02:56
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم فائزه. وقت بخیر
   آزمون یوس در ترکیه و SAT در اکثر کشور های دنیا برگذار میشه.

   16 آبان 1400 در 15:25
 • ستاره افخمی پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  چطور میتونم تو ترکیه دارو سازی بخونم که ایران قبول داشته باشه؟
  و بتونم برگردم بیام

  10 شهریور 1400 در 15:11
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام خانم افخمی. وقت بخیر
   شما باید توی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه تحصیل کنید.

   11 شهریور 1400 در 15:01
 • شقایق شیربانی پاسخ

  با سلام . الان کدوم دانشگاه ترکیه بدون آزمون میگیره ؟

  28 اردیبهشت 1400 در 19:46
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم شقایق شیربانی
   در حال حاضر فقط از دانشگاه های باغچه شهیر و یدی تیپه بدون آزمون میشه پذیرش گرفت که موردتایید ایران هم هستند
   اما یکسری دانشگاه های خصوصی ترکیه که موردتایید ایران نیستند بدون آزمون هرساله پذیرش میکنند.

   28 اردیبهشت 1400 در 19:56

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 3 =