تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

برای آشنایی با شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان، آشنایی مختصری با کشور گرجستان ضروری به نظر می‌رسد. گرجستان یکی از کشورهای استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی است که در منطقه قفقاز قرار دارد. این کشور در مرز بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و به اصطلاح اوراسیایی است. کشور گرجستان از لحاظ آب و هوایی، چهارفصل محسوب می‌شود و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر دارد.

بیشتر مردم گرجستان به زبان گرجی صحبت می‌کنند، که زبان رسمی این کشور است و خط و الفبای ویژه خود را دارد. مردم گرجستان به میهمان‌نوازی، غذاها و سنت‌هایی که دارند مشهور هستند.

تحصیل در مدارس گرجستان بر اساس قانون اساسی این کشور تا پایه نهم به صورت اجباری و رایگان است. مدت تحصیل در مدارس گرجستان در مجموع و با احتساب دوره پیش‌دانشگاهی، 12 سال است. پس از این دوره متقاضیان تحصیلات تکمیلی می‌توانند برای ادامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند.اگر می‌خواهید در کشور گرجستان به کار یا تحصیل بپردازید، با مطالعه این نوشته اطلاعات بسیاری در این زمینه بدست می‌آورید و به پاسخ سوالات خود می‌رسید.

ویدئو تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل علوم پزشکی در گرجستان

هرساله دانشجویان بسیاری از کشورهای گوناگون برای تحصیل در رشته‌های متعدد علوم پزشکی به گرجستان می‌آیند. نظام آموزش پزشکی در گرجستان از سال 2004 میلادی پیشرفت بسیاری کرده است. مدارک فارغ‌التحصیلان علوم پزشکی در دانشگاه‌های گرجستان مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی و سازمان بهداشت جهانی WHO است. دست‌کم ده‌هزار دانشجو از کشورهای گوناگون در دانشگاه‌های گرجستان مشغول به تحصیل هستند.

اگرچه دانشگاه‌های علوم پزشکی در گرجستان از اعتبار بین‌المللی بالایی برخوردارند، اما مدارک اعطا شده به دانشجویان، مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ما نیست. به همین دلیل دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند. در واقع کسانی باید تحصیل دانپزشکی در گرجستان را انتخاب نمایند که قصد آنها دریافت مدرک برای کار در ایران نباشد.

تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان به زبان‌ انگلیسی صورت می‌گیرد. از این‌رو گزینه‌ای مناسب برای دانشجویان ایرانی مسلط به زبان انگلیسی است.

طول دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور 5 سال است. دانشجویان در دو سال نخست به یادگیری مبانی عناصر پزشکی و بیولوژیکی در دندانپزشکی می‌پردازند. در سال‌های سوم تا پنجم تمرکز اصلی بر روی عملکرد بالینی با آموزش ویژه در مراحل قبل و بعد از درمان دندانپزشکی خواهد بود. در پایان زمانی که تمامی واحدها و محتوای درسی را پشت سر گذاشتید، به عنوان دندانپزشک، مدرک تحصیلی خود را دریافت می‌کنید. دوران تحصیلی رشته دندانپزشکی در مقطع دکترا در گرجستان نیز بین 4 تا 5 سال به طول می‌انجامد.

مزایای تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

مزایای تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

کشور گرجستان به دلیل برخورداری از زیرساخت های سطح جهانی دانشگاهی، به تدریج، به یک مرکز پررونق پذیرش دانشجو در رشته های مختلف علوم پزشکی تبدیل شده است. دانشگاه‌های گرجستان بهترین دوره دندانپزشکی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. مدرک تحصیلی دانشجویان دندانپزشکی در گرجستان از سوی کشورهای اروپایی مورد تایید است. همچنین ادغام فرهنگ‌های مختلف در دانشگاه‌های گرجستان به دانشجویان کمک می‌کند مهارت‌های شخصی خود را کشف کنند و توسعه دهند.

هزینه اندک زندگی و تحصیل دندانپزشکی در گرجستان نیز یکی دیگر از دلایل رو آوردن متقاضیان ایرانی تحصیل دندانپزشکی به این کشور است. شما برای تحصیل در گرجستان نیاز به ارائه مدرک زبان ندارید. البته گاهی در برخی از دانشگاه‌ها آزمون‌هایی برگزار می‌شود تا متقاضیانی که مدرک آیلتس ندارند، بتوانند با ارزیابی به مراتب ساده‌تر از آیلتس وارد دانشگاه شوند.

اعتبار علمی دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان در میان دانشگاه‌های آسیایی و اروپایی از اعتبار مناسبی برخوردار هستند. نظام آموزشی دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان منطبق با استانداردهای آموزشی سازمان بهداشت جهانی است. شورای پزشکی کشور هند نیز مدرک پزشکی دانشگاه‌های گرجستان را تایید کرده است. دانشجویان دارنده مدرک دکترای پزشکی MBBS گرجستان در هر نقطه از  جهان (غیر از ایران) می‌توانند به کار و طبابت بپردازند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ایرانی از متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در گرجستان هستند.

دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان

بر اساس رتبه‌بندی سایت UniRank برخی از برترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور عبارتند از:

 • Ivane Javakhishvili Tbilisi State University در شهر تفلیس
 • Ilia State University در شهر تفلیس
 • Georgian Technical University در شهر تفلیس
 • The University of Georgia در شهر تفلیس
 • Tbilisi Teaching University Gorgasali در شهر تفلیس
 • International Black Sea University در شهر تفلیس
 • Tbilisi State Medical University در شهر تفلیس
 • Caucasus University در شهر تفلیس
 • Batumi Shota Rustaveli State University در شهر باتومی (Batumi)
 • Georgian Institute of Public Affairs در شهر تفلیس
 • Free University of Tbilisi در شهر تفلیس
 • Caucasus International University در شهر تفلیس
 • Akaki Tsereteli State University در شهر کوتائیسی (Kutaisi)
 • Saint Andrew the First-Called Georgian University در شهر تفلیس
 • New Vision University در شهر تفلیس

 

ویزای تحصیلی گرجستان

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی گرجستان ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود در گرجستان، پذیرش تحصیلی دریافت کنند. قدم بعدی اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی است.

برای اخذ ویزای تحصیلی در گرجستان متقاضیان باید به سفارت گرجستان در تهران مراجعه کنند و درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه کنند. متقضیان ایرانی تحصیل در گرجستان به دلیل روابط مساعد بین دو کشور می‌توانند به مدت سه ماه و بدون اخذ ویزا در گرجستان اقامن داشته باشند. با این حال متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در گرجستان باید ویزای نوع D3 را اخذ کنند.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش دندانپزشکی گرجستان

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی گرجستان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان که باید به سفارت این کشور در تهران ارائه شوند عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی گرجستان
 • نامه پذیرش دانشگاه و یا کالج پزشکی در گرجستان
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک تحصیلی ترجمه شده
 • اوراق هویتی و شناسنامه متقاضی تحصیل و پدر و مادر متقاضی
 • در صورت شاغل بودن متقاضی، ارائه سوابق و گواهی اشتغال
 • گواهی تمکن مالی متقاضی و پرینت گردش مالی ۳ ماه گذشته متقاضی
 • رسید رزرو هتل مربوط به ۳ یا ۴ روز قبل از شروع تحصیل در دانشگاه مورد نظر در گرجستان
 • اسناد و گواهی شغلی پدر و مادر متقاضی
 • بیمه نامه مسافرتی با پوشش بیمه ۳۰.۰۰۰ دلار و مدت زمان پوشش ۳۱ روز
 • رسید رزرو بلیط هواپیما
 • ارائه ۲ قطعه عکس رنگی

زمان ثبت‌نام و تشکیل پرونده

برای ثبت‌نام در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان، متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها تا دو ماه پیش از آغاز هر ترم مهلت دارند مدارک خود را ارسال کنند. ترم پاییز در دانشگاه‌های گرجستان در مهرماه و ترم بهار در این دانشگاه‌ها در ابتدای فروردین آغاز می‌شود.

زمان ثبت‌‌نام در هر ترم به این صورت است:

 • ترم پاییز؛ از اردیبهشت تا اواخر مرداد
 • ترم بهار؛ از مهر تا اواخر بهمن

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی گرجستان

متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی دندانپزشکی گرجستان برای اخذ پذیرش از دانشگاه باید گواهینامه پایان تحصیل دبیرستان را با نمرات خوب دریافت کرده باشند. برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد نیز متقاضیان باید مدرک کارشناسی جراحی پزشکی داشته باشند و از زمان دریافت این مدرک مدت زیادی نگذشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دندانپزشکی گرجستان

مدارک مورد نیاز در برای دریافت پذیرش تحصیلی دندانپزشکی در گرجستان عبارتند از:

 • مدرک دیپلم متقاضی با تائیدیه وزارت خارجه و دادگستری
 • اسکن پاسپورت متقاضی
 • ارائه سوابق علمی و تحصیلی متقاضی
 • در صورت وجود ارائه مدرک مهارت زبان

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

هزینه پایین تحصیل در گرجستان یکی از مزایای تحصیل در این کشور به شمار می‌رود. هزینه تحصیل در گرجستان تقریبا معادل هزینه تحصیل در کشورهایی چون ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و قبرس است. به طور کلی هزینه تحصیل در رشته‌های گوناگون در این کشور چیزی در حدود 3 هزار تا 7 هزار دلار است. البته شعبه‌های دانشگاه‌های خارجی در گرجستان شهریه بیشتری دارند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های گرجستان به افرادی با رزومه‌های بالا تعلق می‌گیرد. در صورتی بورسیه تحصیلی را دریافت کرده باشید، امکان تحصیل رایگان برای شما در هر یک از دانشگاه‌های گرجستان فراهم می‌شود. بورسیه تحصیلی معمولا به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد و شرایط تحصیل شما را آسان می‌کند.

هزینه عمومی تحصیل در رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های گرجستان بدین قرار است:

 • پزشکی عمومی، سالیانه ۵ تا 7 هزار دلار
 • دندانپزشکی، سالیانه ۴۵۰۰ تا 7 هزار دلار
 • داروسازی، سالیانه ۳۵۰۰ تا 5500 دلار

خوابگاه دانشجویی در گرجستان

برای اسکان دانشجویی در گرجستان سه راه وجود دارد. راه اول استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی است. این خوبگاه‌ها معمولا در فاصله نزدیکی از پردیس‌های دانشگاهی قرار دارند. مزیت استفاده از این خوابگاه‌ها هزینه اندک و زندگی در کنار دانشجویان دیگر همان دانشگاه است.

راه دوم اجاره کردن واحدهای مستقل است. این واحدها عموما آپارتمان‌هایی هستند که هزینه آنها با توجه به متراژ و محل متفاوت است. سومین راه اجاره اتاق از خانواده‌های گرجی است که معمولا هزینه‌ای معادل هزینه خوابگاه دارد.

شرایط کار در گرجستان

بدون تردید در هر کشوری اولویت استخدام با نیروهای کار بومی در همان کشور است. آشنایی شما با زبان گرجی در این زمینه می‌تواند یک امتیاز محسوب شود. همچنین حقوق دریافتی در گرجستان متناسب با هزینه‌های پایین زندگی در این کشور چندان بالا نیست.

فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی در گرجستان به مدت یک سال اجازه اقامت با حق کار تمام‌وقت در این کشور دارند. در این مدت شما باید بتوانید کار مرتبط با مدرک تحصیلی خود را پیدا کنید. بسیاری از فارغ‌التحصیلان نیز طی این مدت تلاش می‌کنند تا به کشورهای دیگر بروند و بازار کار خود را بیابند.

اگر در مدت یکسال نتوانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید و قرارداد کاری ببندید، اقامت قانونی شما به پایان می‌رسد و باید خاک گرجستان را ترک کنید. شما همچنین می‌توانید از طریق راه‌هایی مانند ازدواج یا سرمایه‌گذاری اقامت خود را تمدید کنید. توجه داشته باشید که اقامت دانشجویی بدون دریافت انواع دیگر اقامت نمی تواند به اقامت بلندمدت یا دائم تبدیل شود.

 

اقامت دائم در گرجستان

نظام اقتصادی کشور گرجستان روال زندگی در این کشور را بسیار آسان کرده است و هزینه‌های زندگی در آن پایین است. گرجستان در ده سال اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته است و از مقصدهای محبوب برای سرمایه‌گذاران خارجی به شمار می‌آید.

گرجستان کشوری زیبا و برخوردار از انواع جاذبه‌های گردشگری از جمله جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و تفریحی است. کلیساهای تاریخی، پارک‌های ملی، شهر سنگی و دیگر جاذبه‌های گردشگری این کشور، همواره مورد بازدید گردشگران خارجی قرار می‌گیرد. این مزیت‌ها باعث شده بسیاری از متقاضیان مهاجرت نیز برای اخذ اقامت دائم در گرجستان تلاش کنند.

بعضی از مزایای دریافت اقامت در گرجستان عبارتند از:

 • محیط آرام، امنیت بالای شهروندان و پایین بودن آمار جرم و جنایت
 • عدم نیاز شهروندان ایرانی به اخذ ویزا برای سفر به گرجستان در مدت 3 ماه
 • نزدیکی به ایران و امکان رفت‌وآمد سریع و آسان
 • احتمال بالای عضویت کشور گرجستان در اتحادیه اروپا

راه‌های اخذ اقامت دائم در گرجستان

برای متقاضیان مهاجرت و همچنین برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در گرجستان این امکان وجود دارد که با انتخاب یکی از روش‌های اخذ اقامت در این کشور به هدف خود دست یابند. برای اخذ اقامت در گرجستان راه‌های گوناگونی وجود دارد که هر یک از آن شرایط و مزیت‌هایی دارند. بعضی از راه‌های اخذ اقامت در گرجستان عبارتند از:

 • اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک
 • اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت
 • اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه‌گذاری
 • اخذ اقامت گرجستان از طریق ویزای کاری
 • اخذ اقامت گرجستان از طریق اازدواج با یک تبعه گرجی

سخن پایانی

موسسات آموزش عالی گرجستان که دوره‌های کارشناسی و دکترای دندانپزشکی را ارائه می‌دهند، عموما مورد تایید اکثر سازمان بهداشت جهانی و مراکز علمی دنیا هستند. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بالا نیست و امکان ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را خواهید داشت. اگر متقاضی تحصیل دندانپزشکی در گرجستان و یا در هر یک رشته‌های پزشکی در دیگر کشورها هستید و به آگاهی و تجربه مشاوران در این زمینه نیاز دارید گروه امیدار می تواند تمام نیازهای شما را در این زمینه برآورده کند. گروه امیدار مرجع اطلاعاتی کامل و موثقی برای کسب آگاهی در زمینه تحصیلات بین‌المللی است.

دیدگاه (11)

 • نوید راستی پاسخ

  سلام در مورد شرايط بورسيه از ديپلم براي پزشكي كمي توضيح ميدين!؟

  2 آبان 1400 در 05:01
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای راستی. وقت بخیر
   در حال حاضر در گرجستان بورسیه ای ارائه نمیشه اما در صورت واجد شرایط بودن برای سایر کشور ها میتونیم براتون اقدام کنید.
   پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسانمون راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

   4 آبان 1400 در 15:26
 • جواد درویشی پاسخ

  سلام..ممنون از سایت خوبتون…آیا دانشگاه های پزشکی گرجستان مورد تایید اروپا و امریکا هستند؟مشکلی از لحاظ تایید مدارک نیست؟کدوم دانشگاهاش معتبرن؟

  2 آبان 1400 در 04:59
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای درویشی. وقت بخیر
   یله معتبر هستن.

   4 آبان 1400 در 15:27
 • sorosh پاسخ

  برای متاهل ها احتمال داره که دوتایی اقدام کنیم. فقط یکیمون قصد تحصیل داره

  26 مهر 1400 در 18:04
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای سروش. وقت بخیر
   درحال حاضر گرجستان ویزای همراه نداره.

   28 مهر 1400 در 21:03
 • احسان پاسخ

  اگر بخوایم از طریق ملک اقامت بگیریم، حداقل ارزشش باید چند دلار باشه؟

  26 مهر 1400 در 18:01
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای احسان. وقت بخیر
   در حال حاضر به شما از این طریق اقامت نمیدن.

   29 مهر 1400 در 18:25
 • عابدی پاسخ

  چه خوب که امکان گرفتن اقامت دائم هم داره

  26 مهر 1400 در 03:32
 • لادن جمشیدی پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  گرجستان دانشگاه تایید ایران داره ؟

  28 اردیبهشت 1400 در 19:48
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم لادن جمشیدی
   تا به امسال (۲۰۲۱) دانشگاهی موردتایید وزارت بهداشت ایران نداشته
   ولی امیدوارم در سالهای آتی اضافه بشه

   28 اردیبهشت 1400 در 19:50

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان کلیک کن