جاذبه های گردشگری گرجستان

جاذبه های گردشگری گرجستان

جاذبه های گردشگری گرجستان

گرجستان ، کشوری زیبا در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی ترین کشورهای دنیا است. در این مطلب به جاذبه های گردشگری گرجستان ، آب و هوای گرجستان و … پرداخته ایم. در افسانه های کهن گرجی درباره این سرزمین نوشته های بسیاری وجود دارد که از آن ها می توان به نکات زیر توجه کرد :

– “سرزمین گرجستان، بهترین و مرغوب ترین زمینی ست که خدا به مردم ارزانی داشته است.”

– “کشور گرجستان، منبع آرامش، امنیت، حاصلخیزی و اصالت است و این هدیه ای از طرف خدای باری تعالی است به مردم زحمت کش و مهربان این سرزمین”

 

شرایط آب و هوایی گرجستان

شرایط آب و هوایی گرجستان

شرایط آب و هوایی گرجستان تنوع بسیار زیادی دارد، رشته کوه هایی که بین مرز این کشور و روسیه قرار دارد همچون سدی قدرتمند از نفوذ سرمای شدید روسیه به گرجستان جلوگیری می کند. وجود این کوه ها باعث شده که شما بتوانید در یک روز هم از اسکی در کوه های پوشیده از برف لذت ببرید و هم در ساحل شنا کنید.

آب و هوای گرجستان اغلب کوهستانی ست و بهترین فصل آن برای لذت بردن از طبیعت، بهار است. برای مطالعه بیشتر درباره اب و هوای گرجستان لینک زیر را مطالعه کنید.

آب و هوای گرجستان

 

تفلیس

تفلیس، پایتخت گرجستان

پایتخت این کشور، شهر “تفلیس” (یک کلمه قفقازی به معنی گرم ) است. علت این نامگذاری وجود چشمه های آب گرم فراوانی ست که در این شهر وجود داشته است. هوای تفلیس به علت نسیمی که از کوهستان های اطراف می وزد همیشه تمیز است. تفلیس شهری زیباست که از قدیم به عنوان عروس شهرهای آسیای میانه و قفقاز شهرت داشته، وقتی وارد آن می شوی فضای افسانه های کهن شرقی را پیش چشم خود می بینی. این سرزمین اصیل روزی محل گذر جاده ابریشم بوده که اکنون مقصدی برای توریستهای مشتاق است. این شهر با وجود حملات متعددی که پشت سر گذاشته همچنان به زیبایی خود معروف است، خیابان های سنگ فرش باریک و مارپیچ، بالکن های قدیمی، گالری ها و تئاترها، دژها و کلیساهای سنتی، هنرمندهای خیابانی و … در بخش هایی از این شهر مانند یک تابلوی نقاشی زنده در پیش روی شما است. این بخش ها به ” تفلیس قدیم ” معروف هستند.

5 دریاچه برای شنا کردن و قایق سواری در تفلیس وجود دارد که یکی از آنها به دلیل وسعت زیاد توسط مردم گرجی، دریا نامیده می شود.

 

شهر سنگی اوپلیستیخه تفلیس

شهر سنگی اوپلیستیخه تفلیس

شهر سنگی اوپلیستیخه از قدیمی ترین شهرهای سنگی جهان است که در شهر تفلیس واقع شده است. این شهر زیباترین بناهای ساخته شده از صخره ها را در دل خود جای داده است. شهر سنگی اوپلیستیخه در 10 کیلومتری شرق شهر گوری واقع در استان شیدا کارتلی است. قدمت این شهر به قرون وسطی بر می گردد و از زمان های قدیم به عنوان مرکز سیاسی و مذهبی کشور گرجستان شناخته می شد. اما در اوایل قرن چهارم میلادی با پذیرفتن دین مسیحیت، اهمیت اوپلیستیخه کمتر شد و این شهر موقعیت سیاسی – مذهبی خود را به شهر تفلیس واگذار کرد.

وسعت این شهر در حدود 8 هکتار است و طبق گفته باستان شناسان طی کاوش های متعدد اشیای دست ساز ساخته شده از طلا، نقره و برنز پیدا شده است. در حال حاضر این عتیقه جات در موزه ملی تفلیس نگهداری می‌شود.

اوپلیستیخه در زبان و فرهنگ گرجی به معنای معبد خدایان است.

 

قلعه رباتی تفلیس

قلعه رباتی تفلیس

قلعه رباتی گرجستان قلعه ای ساخته شده به سبک قرون وسطایی ست، این قلعه از قرن 14-13 میلادی تحت تصرف پادشاهان گرجی تبار بود، اما در سال 1393 میلادی به تصرف تیمور خان لنگ در آمد. قلعه رباتی گرجستان در 50 کیلومتری شهر برجومی گرجستان قرار گرفته و با ماشین در حدود 50 دقیقه راه است. نام این قلعه در قدیم “لومیسا” و به معنی شیر بوده است. دلیل نامگذاری این قلعه وجود صخره ای با شمایل شیر در اطراف شهر است.

 

مجسمه مادر تفلیس

مجسمه مادر تفلیس

نام دیگر این مجسمه کارتیس ددا است. این بنا از مجسمه های بسیار زیبایی ست که بر بلندای تپه های سولالاکی این شهر واقع شده است. هرکجای شهر تفلیس که بایستید مجسمه مادر را مشاهده می کنید. مجسمه کارتیس ددا توسط یک هنرمند و مجسمه ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی در سال 1958 به مناسبت جشن هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس ساخته شد. در گرجستان امروزی مجسمه مادر نمادی با ارزش و محترم برای مردم شهر به شمار می رود.

 

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس به شکل کمان و مخصوص پیاده روی ست که از جاذبه های گردشگری شهر تفلیس به شمار می رود. این پل در سال 2010 و به دستور شهرداری تفلیس بر فراز رودخانه کورا ساخته شد و مناطق قدیمی تفلیس را به پارک رایک متصل می کند. اگر روی این پل بایستید از یک سو چشم انداز بی نظیری از کلیسای متخی، مجسمه واختانگ یکم(موسس گرجستان) و قلعه ناریکالا را می بینید و از سوی دیگر پل باراتاشویلی و اداره ریاست جمهوری نظرتان را به خود جلب می کند.

 

شهربازی متاتسمیندا تفلیس

شهربازی متاتسمیندا تفلیس

متاتسمیندا پارکی ست که در مرتفع ترین نقطه شهر تفلیس قرار گرفته است و دارای تاریخ 100 ساله است. در این پارک می توانید از شهربازی منحصر به فرد و عالی آن دیدن کنید و از امکانات تفریحی آن مانند ترن هوایی بلند و پر پیچ و خم ، چرخ و فلک غول آسا و… استفاده کنید. ضمن اینکه تفریحات پارک آبی را نیز در نظر داشته باشید و با یک تیر دو نشان بزنید.

 

باغ گیاهشناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی بی شک قطعه ای از بهشت است. این باغ زیبا دارای مساحتی بیش از 110 هکتار است و بیش از 2000 گونه گیاهی در آن وجود دارد. گیاهانی مانند ساکورا ژاپنی، نخل های جزایر قناری، مگنولیا، بامبو و سرو را در این باغ می توان مشاهده کرد. به غیر از گیاهان گرمسیری باقی گونه ها به صورت گسترده در باغ پراکنده شده اند.

 

دریاچه نوریگلی باتومی

دریاچه نوریگلی باتومی

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری گرجستان دریاچه نوریگلی باتومی ست که در فاصله 130 متری از دریاچه سیاه و در وسط پارکی زیبا قرار دارد. عمق این دریاچه 8 متر است و در تمام فصول سال علاقه مندان به ماهیگیری در آبهای شفاف دریاچه نوریگلی را به سوی خود می کشاند. این دریاچه از چشم انداز فوق العاده ای برخوردار است. منظره غروب آفتاب، پرندگان که روی سطح آبهای دریاچه می نشینند و… از زیبایی های طبیعی گشت و گذار در دریاچه نوریگلی باتومی است.

 

آبشار ماخونتستی باتومی

آبشار ماخونتستی باتومی

آبشار ماخونتستی باتومی یکی از مناطق چشم نواز گرجستان است در فاصله 30 تا 55 کیلومتری از شهر باتومی  و در منطقه ای کوهستانی نزدیک شهر کدا قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 50 متر بوده و در ارتفاع 335 متری از سطح دریا واقع شده است. گیاهان و درختان سرسبز بسیاری در اطراف این آبشار قرار دارند که باعث دوچندان شدن زیبایی این منطقه شده اند.

 

بلوار باتومی

بلوار باتومی

بلوار باتومی یا همان پارک ساحلی باتومی در سال 1881 به دستور فرماندار شهر و به کمک یک باغبان آلمانی در نزدیکی ساحل باتومی ساخته شد. طول این بلوار 7 کیلومتر بوده و به دو قسمت قدیمی و جدید تقسیم می شود. در سرتاسر این بلوار ما شاهد بافت زیبا و سنتی با مجسمه ها، نیمکت ها، فواره های زیبا و کافه هایی هستیم که در فصول مختلف پذیرای گردشگران بسیاری هستند. قدم زدن در بلوار باتومی از جذاب ترین تجربه های سفر به گرجستان است. البته زمان پیشنهادی ما برای این کار زمان غروب است که حال و هوای دیگری دارد. در قسمت شمال شرقی باتومی چرخ و فلک بزرگ، در طرف دیگر برج فرهنگی تاریخی الفبا با ارتفاع 130 متر و در طرف دیگر مجسمه علی و نینو به چشم می خورد. بلوار باتومی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری کشور گرجستان است.

 

مجسمه علی و نینو باتومی

مجسمه علی و نینو باتومی

مجسمه علی و نینو یکی از جاذبه های مشهور شهر باتومی گرجستان است که طی سالیان گذشته همواره توریست های بسیاری برای دیدن آن به باتومی سفر می کنند. علت نامگذاری این دو مجسمه دو شخصیت واقعی به نام علی و نینو هستند که در گذشته و در خلال جنگ، عشقی ناکام را تجربه کرده اند.

افراد بسیاری به این دو مجسمه لقب “جادوی وصال” داده اند، این دو مجسمه برای تمامی بازدیدکنندگانش نمادی از عشق است. خالق این اثر عشق و مصائب آن را به صورت سمبلیک نشان داده است. مسئولان مربوطه این مجسمه ها را در ساعت 7 شب روشن می کنند، مجسمه علی و نینو به صورت شیار مانند طراحی شده اند و داستان عشق بین این دو شخصیت را بیان می کنند. برای دیدن حرکت این مجسمه باید 30 دقیقه زمان بگذارید.

 

موزه استالین باتومی

موزه استالین باتومی

موزه استالین نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گرجستان است که برای بسیاری از علاقه مندان به تاریخ یکی از جذاب ترین مکان هاست. استالین که در سال های 1901 و 1902 در این موزه زندگی کرده است برای گرجستانی ها شخصیتی منفور است اما به دلیل سیاست های کشور گرجستان مبنی بر جذب توریست تاکنون به فعالیت خود در قالب یک موزه تاریخی ادامه داده است.

 

دریاچه کرولدی مستیا

دریاچه کرولدی مستیا

دریاچه کرولدی به همراه دو دریاچه دیگر از زیبایی های طبیعی شهر مستیا هستند. مستیا شهر اصلی منطقه اسوانتی است. شما برای رفتن به سمت این دریاچه ها باید از شهر مستیا حرکت کنید و در یک جاده خاکی منتهی به این دریاچه های سه قلو برانید. در صورتی که قصد پیاده روی در این مسیر را دارید باید زمان حدودی 7 ساعت را در نظر بگیرید. وقتی کنار دریاچه رسیدید زیبایی منظره دریاچه و عظمت کوه های مجاور شما را در بر خواهد گرفت.

 

پیست اسکی مستیا

پیست اسکی مستیا

پیست اسکی مستیا تجربه هیجان انگیز و شگفت آور اسکی در جایی که با کوه ها و یخچال های طبیعی احاطه می شود را به شما خواهد داد. این پیست جایی برای کسانی ست که می خواهند از معجزه طبیعت و سکون آن به آرامش برسند. هنگامی که در مستیا هستید می توانید با تله کابین به بالای کوه های 2300 متری بروید و از منظره زیبای کوهستانی قفقاز آن لذت ببرید.

 

موزه تاریخ و قوم نگاری سوانتی مستیا

موزه تاریخ و قوم نگاری سوانتی مستیا

موزه تاریخ و قوم نگاری سوانتی مستیا در سال 1936 افتتاح شد و در ابتدا موزه ای شامل یک کلکسیون محدود بود. در سال 1948 یک تاریخ نگار مشهور گرجی به نام  Giorgi Chubinashvili نسخه های خطی، اشیای قدیمی و عتیقه و نماد های کهن را جمع آوری کرد و در اختیار موزه قرار داد، پس از آن موزه به نمایی زیبا از تاریخ هنر و سرزمین گرجستان مبدل شد. در کلکسیون موزه می توانید تعداد زیادی از اشیای فرهنگی و قدیمی از جمله جواهرات، اسلحه و … را ببینید قدمت این اشیا به قرن سوم قبل از میلاد برمی گردد. همچنین این موزه پس از دو سال مرمت در سال 2013 بازگشایی شد.

 

پیشنهاد مشاور

در صورتی که برای تحصیل راهی این کشور زیبا شدید، فراموش نکنید که از جاذبه های گردشگری گرجستان نیز دیدن کنید. امنیت در این کشور بسیار بالاست و شما به راحتی می توانید در هر ساعتی از شبانه روز به گردش بپردازید و از آب و هوای گرجستان زیبا لذت ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 5 =