زندگی دانشجویی در گرجستان

زندگی دانشجویی در گرجستان

زندگی دانشجویی در گرجستان

گرجستان کشوری اروپایی است که در آینده‌ای نزدیک به اتحادیه اروپا خواهد پیوست. این موضوع سبب شده تا افراد زیادی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند، برای ادامه تحصیل به گرجستان مهاجرت کنند. دلیل این انتخاب آن است که زندگی دانشجویی در گرجستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار آسان‌تر و کم هزینه‌تر است. در این مطلب می‌خواهیم موضوعاتی درباره نکات مهم زندگی دانشجویی در گرجستان ، تحصیل در کشور گرجستان و مهاجرت تحصیلی به گرجستان بیان کنیم، با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا و در شرق دریای سیاه قرار دارد. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که در واقع بزرگ‌ترین شهر گرجستان هم هست. زبان مردم این کشور گرجی است و اکثریت افراد به آیین مسیحیت گرایش دارند.

قوانین گرجستان حدود ۹۰ درصد به قوانین کشورهای اروپایی شباهت دارد. در حال حاضر این کشور عضو ناظر اتحادیه اروپا است و سیاست کلی آن در راستای عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو پایه‌گذاری شده است.

 

تحصیل در کشور گرجستان

تحصیل در کشور گرجستان

با توجه به آینده درخشانی که می‌توان برای گرجستان متصور شد، به نظر می‌رسد تحصیل و مهاجرت به این کشور تصمیم خوبی باشد. در سال‌های اخیر دانشگاه‌های گرجستان توانسته‌اند با ایجاد زیرساخت‌های مدرن و به روز تأیید سازمان‌های بین‌المللی را کسب کنند و مدارکی معتبر که مورد تایید سراسر اروپا و حتی آمریکا است را به دانشجویان خود ارائه نمایند. این امر سبب شده تا بسیاری که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند برای تحصیل وارد دانشگاه‌های گرجستان شوند و زندگی دانشجویی در گرجستان را تجربه کنند.

 

دلایل مهاجرت تحصیلی به گرجستان

دلایل مهاجرت تحصیلی به گرجستان

گرجستان کشوری است که از لحاظ امکانات و شرایط شباهت زیادی به کشورهای اروپایی دارد اما از نظر هزینه زندگی، بسیار به صرفه‌تر از دیگر کشورهای اروپایی بوده و شهریه دانشگاه‌ها در این کشور به نسبت قابل توجهی پایین‌تر از کشورهای دیگر اروپا است. در عین حال پذیرش در دانشگاه‌های این کشور به سهولت امکان‌پذیر است و برای ورود به بیشتر رشته‌ها نیازی به شرکت در آزمون نیست.

یکی دیگر از مسائل مهم برای مهاجران ایرانی، نزدیکی گرجستان به ایران است. به طور کلی زندگی دانشجویی در گرجستان بسیار راحت‌تر از تحصیل در دیگر کشورهای اروپا است.

نکات مهم زندگی دانشجویی در گرجستان

برای یک زندگی دانشجویی در گرجستان موارد زیادی حائز اهمیت است که در این مطلب به مهمترین آن‌ها می‌پردازیم.

  •       هزینه تحصیل در گرجستان
  •       هزینه اقامت در گرجستان
  •       هزینه قبوض در گرجستان
  •       هزینه غذا در گرجستان
  •       هزینه حمل و نقل در گرجستان
  •       هزینه‌های جانبی

 

هزینه تحصیل در گرجستان

هزینه تحصیل در گرجستان

هزینه‌های تحصیل در گرجستان به موارد مختلفی بستگی دارد. مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، دانشگاهی که متقاضی در آن پذیرش شده و مدت زمان تحصیل، برای براورد هزینه ی تحصیل بسیار مؤثر هستند. به طور میانگین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شهریه بیشتری دارد اما طول دوره تحصیل کمتر است.

این‌که دانشگاه خصوصی باشد یا دولتی در میزان هزینه‌های تحصیل بسیار مؤثر است. باید توجه داشت که بخش زیادی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در گرجستان را شهریه دانشگاه و هزینه‌های تحصیل تشکیل می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر مطلب هزینه های تحصیل پزشکی در گرجستان را مطالعه کنید.

 

هزینه زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در گرجستان

اگر بگوییم اصلی‌ترین مسئله برای دانشجویی که به کشوری دیگر مهاجرت کرده اقامت است، حرفی به گزاف نگفته‌ایم. اگر محل تحصیل دانشجو شهر تفلیس باشد، برای اجاره آپارتمان به سختی نخواهد افتاد. زیرا در تفلیس آپارتمان‌ها چند برابر خانه‌های مستقل هستند و نرخ اجاره بر اساس تعداد مستاجران مشخص می‌شود. پس اگر چند دانشجو با هم خانه‌ای را اجاره کنید، اجاره بهای کمتری را می‌پردازید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که قبل از عقد قرارداد از تمام شرایط آپارتمان مطلع شوید. زیرا برخی از خانه‌ها دچار مشکلاتی هستند که پس از سکونت متوجه آن‌ها خواهید شد.

در تفلیس عده‌ای به عنوان کارگزار مکان‌های مناسب برای دانشجویان را به آن‌ها معرفی می‌کنند. اجاره بها در شهر تفلیس برای یک نفر بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ دلار است. اگر دانشجو بخواهد خانه‌ای را تنها اجاره کند باید چیزی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار بپردازد.

این امکان وجود دارد که برای اجاره محل اقامت قراردادی بسته نشود. این روش بهتر از بستن قرارداد است. زیرا در قرارداد مدت زمان اجاره قید می‌شود و اگر خانه مشکل مهمی داشته باشد شما نمی‌توانید قرارداد را فسخ کنید. چرا که در مقابل فسخ قرارداد مجبور به پرداخت بهای زیادی خواهید بود.

هزینه قبوض در گرجستان

یکی از هزینه‌های مهم پرداخت قبض‌های مختلف است. بعضی از مالکین قبض‌ها را با اجاره خانه محاسبه کرده و برخی دیگر به طور جداگانه با شما حساب می‌کنند. در گرجستان هزینه قبض برق گران‌تر از سایر قبوض است. میانگین هزینه برق در ماه حدود ۱۰۰ لاری است. استفاده از وسایل گرمایشی گازی و دیگر وسایل گازی در گرجستان به صرفه‌تر از وسایل برقی است. یک موضوع قابل توجه این است که صورت‌حساب اداره بهداشت ارتباط مستقیمی با قبض برق افراد دارد. یعنی هر چه هزینه قبض برق بیشتر باشد، پرداختی به اداره بهداشت نیز بیشتر خواهد بود.

قبض گاز در گرجستان هزینه بسیار کمی دارد. در مجموع هزینه قبض گاز بین ۲۵ تا ۳۵ لاری است. تعداد نفرات ساکن در خانه و تعداد وسایل گازی، تأثیر زیادی روی قبض گاز دارد.

قبض آب از ارزان‌ترین قبض‌ها در گرجستان است. مصرف آب هر چقدر هم باشد بیشترین مبلغ پرداختی ۱۰ لاری است.

قبض اینترنت یکی دیگر از قبوض مهم‌ برای دانشجویان است. دانشجو با مراجعه به دفتر خدمات اینترنت، شماره تماس خود را ثبت کرده و مودم را خریداری می‌کند. سپس هر ماه اجاره بهای اینترنت را به شرکت ارائه دهنده اینترنت می‌پردازد. اگر محل اقامت در اطراف خیابان‌های اصلی باشد، استفاده از اینترنت فیبر نوری امکان‌پذیر است.

هزینه غذا در گرجستان

یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی دانشجویی در گرجستان تهیه غذا و خورد و خوراک است. امکان استفاده مداوم از غذاهای آماده و رستورانی برای هیچ فردی وجود ندارد. از این رو به دلایل مختلف بهتر است که دانشجو به اندازه رفع نیاز، آشپزی را یاد گرفته باشد. در این صورت نه تنها غذاهای سالم‌تری مصرف می‌کند، بلکه در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کرده است.

برای خرید سبزیجات و خرید از فروشگاه‌های محلی لازم است تا کمی زبان گرجی را بلد باشید اما برای خرید از سوپر مارکت‌ها زیاد به زبان گرجی نیاز نیست. زیرا مواد خوراکی در قفسه‌ها هستند و می‌توانید به راحتی خرید کنید.

هزینه مواد غذایی گیاهی در گرجستان به فصل و زمان محصول بستگی دارد و نمی‌توان برای آن‌ها هزینه ثابتی مشخص کرد. مردم گرجستان بیشتر از گوشت خوک استفاده می‌کنند اما گوشت مرغ، گوساله، ماهی و دیگر گوشت‌های دریایی نیز در این کشور یافت می‌شود. قیمت مرغ کامل در گرجستان حدود ۵ لاری و قیمت مرغ بدون استخوان حدود ۱۰ لاری است. محصولات دریایی کمی گران‌تر از مرغ هستند.

هزینه حمل و نقل در گرجستان

موضوع هزینه حمل و نقل یک موضوع جدی و حیاتی برای دانشجویان خارجی و افرادی ست که قصد تحصیل در کشور گرجستان را دارتد. زیرا تقریبا هر روز ناچار به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هستند. خوشبختانه در شهر تفلیس شرایط حمل و نقل عمومی بسیار خوب است و همه نقاط شهر تحت پوشش وسایل نقلیه عمومی هستند.

مترو، تاکسی، مینی‌ون و اتوبوس‌های درون شهری در تعداد و انواع مختلف در سطح شهر رفت و آمد می‌کنند. هزینه اتوبوس و مترو به مراتب کمتر از دیگر وسایل نقلیه است. با توجه به این‌که دانشگاه هر چند وقت یک بار لیست دانشجویان خود را به روز می‌کند، اگر اسم شما در لیست قرار بگیرد، از طریق بانک می‌توانید کارت حمل و نقل دانشجویی تهیه کنید که هزینه‌ها را برای شما کاهش می‌دهد.

هزینه‌های جانبی در گرجستان

درست است که برای زندگی دانشجویی در گرجستان باید توجه بیشتری به هزینه‌ها کرد، اما به جز هزینه‌های ضروری یک زندگی، هزینه‌های جانبی دیگری وجود دارد که باید آن‌ها را هم در نظر گرفت.

هزینه کتاب اولین چیزی است که یک دانشجو باید در لیست هزینه‌هایش جای دهد. با توجه به شرایط زندگی و وقت دانشجو، بیشتر این کتاب‌ها تخصصی خواهد بود و به طور میانگین سالانه حدود ۵۰۰ دلار هزینه دارند.

برای خرید مایحتاجی مثل پوشاک دو نوع فروشگاه در گرجستان وجود دارد. اول آن‌هایی که برندهای بازارهای جهانی را به فروش می‌رسانند و دوم آن‌ها که محلی هستند و اجناسی با قیمت مناسب‌تر را می‌فروشند.

پیشنهاد مشاور

به طور کلی کشور گرجستان از جهات مختلف گزینه خوبی برای زندگی ایرانی‌ها است. مردم این کشور مهربان و خونگرم هستند و در بحث امنیت، رتبه ششم را در جهان به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل تعداد قابل توجهی از خانم‌های ایرانی که قصد مهاجرت و تحصیل در خارج از ایران را دارند، گرجستان را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند.

یکی از نکات مهم زندگی دانشجویی در گرجستان این است که دانشجویان مهاجر با دانشجویان بومی ارتباط برقرار کنند. برای این امر یادگیری زبان گرجی کمک شایانی به آن‌ها می‌کند. با توجه به خصلتی که مردم این کشور دارند، ارتباط برقرار کردن با آن‌ها در شناخت مناطق مختلف و آشنایی با فرهنگ مردم گرجستان بسیار مؤثر است. حدود دو تا سه سال زمان می‌برد تا به آداب و رسوم و فرهنگ مردم این کشور عادت کنید . بهترین راه این است که خود را با آن‌ها وفق دهید تا زندگی در کنار این مردم مهربان برای شما نیز آسان شود. چنانچه درباره نکات مهم زندگی دانشجویی در گرجستان ، تحصیل در کشور گرجستان و مهاجرت تحصیلی به گرجستان سوالی داشتید با کارشناسان مدیکال پرتال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =