شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور ترکیه، تحصیل پزشکی در این کشور است. با توجه به نزدیکی این کشور به ایران و سهولت در رفت و آمد، افراد زیادی متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه هستند. اگر شما هم می‌خواهید برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کنید، بهتر است ابتدا با شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه آشنا شوید.

تحصیل رشته های علوم پزشکی در ترکیه

تحصیل رشته‌ های علوم پزشکی در ترکیه

تحصیل رشته های علوم پزشکی در ترکیه به گونه‌ای است که فرد با کسب نمره قبولی در آزمون ورودی، می‌تواند در رشته مورد علاقه خود تحصیل کند. دوره دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه ۵ سال طول می‌کشد و دوره پرستاری ۴ ساله است. ورود به رشته پرستاری بدون آزمون نیز امکان‌پذیر است.

اولین شرط از شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی در ترکیه گذراندن دوره کالج یک ساله در این کشور است. این دوره شما را برای کنکور پزشکی ترکیه آماده می‌کند. برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی لازم است نمره قبولی را در آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه کسب کنید. جهت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی دو آزمون مجزا برگزار می‌شود که یکی برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است و دیگری برای ورود به دانشگاه‌های خصوصی. آزمون دانشگاه‌های دولتی YOS و آزمون دانشگاه‌های خصوصی SAT نام دارد.
رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود. دوره تحصیل پزشکی در این کشور حدود ۶ سال است. دو سال اول مختص آموزش علوم پایه است. در سال سوم و چهارم مباحث نظری و عملی مربوط به بیماری‌ها معرفی می‌شود. سال پنجم، دوره یک ساله کارآموزی بالینی آغاز می‌شود و در سال ششم دانشجو در بیمارستان‌ها پزشکی را به طور عملی تمرین و تجربه می‌کنند.
شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های دولتی این کشور کمی دشوار است. زیرا شما برای دستیابی به پذیرش این دانشگاه‌ها باید در آزمون YOS نمره‌های بالایی را کسب کنید. هر کدام از دانشگاه‌ها آزمون مختص خود را دارند. باید توجه داشته باشید که این آزمون به زبان ترکی برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید در آزمون SAT شرکت نمایید. البته لازم است بدانید که حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باز هم از سال سوم تحصیل، باید زبان ترکی را به خوبی فرا گرفته باشید. چرا که در سومین سال تحصیل با مردم عادی در ارتباط هستید و برقراری ارتباط و صحبت کردن با بیماران روی روند تحصیل شما تأثیر چشمگیری دارد. نکته جالب این است که هر چه شما زبان‌های بیشتری را آموخته باشید، دارای امتیاز بالاتری هستید! زیرا ترکیه کشوری توریست‌پذیر است و سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان با قصد جراحی‌های زیبایی به این کشور سفر می‌کنند.

برترین دانشگاه‌‌ های پزشکی ترکیه

بدون شک یکی از مهم‌ترین اهداف شما، تحصیل در یک دانشگاه معتبر است. ترکیه دانشگاه‌های پزشکی زیادی دارد که تنها برخی از آن‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران هستند. اگر قصد دارید بعد از تحصیل به ایران بازگشته و مشغول به کار شوید، با بررسی دقیق، دانشگاهی را انتخاب کنید که در ایران تأیید شده باشد.
در میان دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، اعتبار بعضی از آن‌ها بالاتر بوده و دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در آن‌ها رقابت تنگاتنگی دارند.این دانشگاه‌ها عبارتند از:
دانشگاه آک دنیز
دانشگاه قاضی عثمان پاشا
دانشگاه مارمارا
دانشگاه قاضی
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه آنکارا
دانشگاه یوکسک ایحتیساس

 

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه دانشگاه‌های این کشور است. تنوع شهریه دانشگاه‌های ترکیه بسیار زیاد است. هزینه دانشگاه‌‌های دولتی و خصوصی با یکدیگر متفاوت بوده و حتی این تفاوت بین دو دانشگاه خصوصی یا دو دانشگاه دولتی نیز بر اساس رتبه‌بندی مشاهده می‌شود. به طور کلی شهریه دانشگاه‌های دولتی سالانه بین ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار و شهریه دانشگاه‌های خصوصی سالانه ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است.

هزینه زندگی در ترکیه

ترکیه در دسته کشورهای ارزان برای زندگی قرار دارد. هزینه یک زندگی عادی در ترکیه ماهانه حدود ۵۰۰ دلار است که شامل: خوراک، حمل و نقل، اقامت و پوشاک می‌شود. هزینه کتاب نیز در هر ترم حدود ۱۵۰ دلار خواهد بود. با این حال شیوه زندگی فرد روی بیشتر یا کم‌تر شدن این مبالغ تأثیرگذار است. همچنین نرخ تورم در ترکیه روی هزینه‌ها اثر مستقیم دارد. نرخ تورم در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر است و این احتمال وجود دارد که هزینه‌های سال اول زندگی در ترکیه با سال‌های آینده متفاوت باشد. اگر شما روی یک هزینه ثابت برای تمام سال‌های زندگی در ترکیه برنامه‌ریزی کرده باشید به احتمال زیاد با چالش مواجه خواهید شد.

 

شرایط اخذ بورسیه پزشکی در ترکیه

شرایط اخذ بورسیه پزشکی در ترکیه

در میان شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه وجود بورسیه‌های دانشجویی توجه افراد زیادی را جلب می‌کند. این بورسیه‌ها تنها به برخی از دانشجویان با شرایط خاص تعلق می‌گیرد. شرایط کسب بورسیه به این شکل است که دانشجو بعد از ورود به دانشگاه دو ترم را سپری می‌کند و در صورتی که معدل خوبی در این دو ترم به دست بیاورد، درخواست بورسیه از دانشگاه برای او امکان‌پذیر می‌شود. پس از ارسال درخواست، دانشگاه معدل او و بقیه درخواست کنندگان را بررسی کرده و از میان آن‌ها به افرادی که شایستگی بیشتری دارند، بورسیه اهدا می‌کند.
تعداد این بورسیه‌ها در سال محدود است. در هر ترم فقط ۳ نفر مشمول استفاده از بورسیه می‌شوند. البته این تعداد در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. لازم به ذکر است که برخی دانشگاه‌ها هیچ‌گونه بورسیه‌ای به دانشجویان اختصاص نمی‌دهند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های ترکیه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه لازم است این مدارک را ارائه دهید:
● مدرک دیپلم ۱۲ ساله
● فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
● مدرکی مبنی بر تمکن مالی دانشجو
● مدرک زبان انگلیسی (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)
● نمره قبولی در آزمون YOS یا SAT
● فیش واریز ۳۵ تا ۱۰۰ دلار جهت بررسی درخواست
اخذ ویزای تحصیل پزشکی ترکیه
پس از این‌که شما در یکی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه پذیرفته شدید، باید جهت اخذ ویزای دانشجویی ترکیه با مدارک خود به سفارت این کشور مراجعه کنید. حدود ۸ هفته بعد کنسولگری ترکیه ویزای شما را صادر خواهد کرد. بعد از ورود به ترکیه یک ماه فرصت دارید تا درخواست اقامت را به اداره پلیس ترکیه تحویل دهید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای ترکیه عبارتند از:

● عکس مخصوص پاسپورت
● فرم تکمیل شده درخواست ویزا
● نامه پذیرشی که دانشگاه برای شما ارسال کرده
● اصل پاسپورت
● هزینه ویزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =