شرایط تحصیل پزشکی در هند

شرایط تحصیل پزشکی در هند

شرایط تحصیل پزشکی در هند

هندوستان کشوری وسیع با تنوع فرهنگی بسیار است. مدت زیادی‌ست که دانشگاه‌های این کشور اعتبار بین‌المللی یافته و دانشجویان خارجی را می‌پذیرند. در ۲۰ سال اخیر هند بزرگ‌ترین تربیت کننده پزشک در دنیا بوده است. دانشگاه‌های پزشکی هند که بزرگ‌ترین دانشگاه‌های پزشکی جهان‌اند، توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید شده و مقصد خوبی برای دانشجویان آسیایی و اروپایی هستند. چرا که تحصیل پزشکی و زندگی در این کشور هزینه کمی نسبت دانشگاه‌های اروپایی دارد. شرایط تحصیل پزشکی در هند بسیار ساده است. در ادامه این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در هند

شرایط تحصیل رشته پزشکی در هند

تدریس پزشکی در هند به زبان انگلیسی است. البته برای ورود به دانشگاه‌های این کشور به مدرک زبان نیاز ندارید. یکی از شرایط تحصیل پزشکی در هند شرکت در آزمون AIPMT است. این آزمون جهت ورود به دانشگاه‌های پزشکی بوده که نسبت به آزمون کشورهای اروپایی راحت‌تر است. آزمون ۲۰۰ سو‌ٔال دارد که ۱۰۰ سؤال مربوط به درس زیست‌شناسی و ۱۰۰ سؤال مربوط به دروس فیزیک، ریاضی، شیمی و بقیه درس‌ها است. زمان آزمون ۳ ساعت است و برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی هند کسب نمره قبولی آن الزامی‌ست.
تحصیل پزشکی در هند حدود ۵ سال طول می‌کشد و پس از آن دانشجو می‌تواند یا با مدرک پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شود و یا وارد مقاطع بالاتر شده و در حوزه تخصص مورد علاقه خود تحصیل نماید.
حدود ۵۷ درصد از دانشجویان پزشکی هند، مهاجر هستند. بسیاری از این افراد پس از اتمام تحصیل یا به کشور خود باز می‌گردند و یا به کشورهای اروپایی مهاجرت می‌کنند.

رشته های پزشکی در هند

تحصیل سایر رشته‌های پزشکی در هند

علاوه‌بر رشته پزشکی عمومی که سالانه افراد زیادی را به سوی هندوستان می‌کشاند، شاخه‌های دیگر پزشکی نیز در این کشور با کیفیت بالا و استانداردهای جهانی آموزش داده می‌شوند. رشته‌های داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری نسبت به دیگر شاخه‌ها طرفداران بیشتری دارند.

تحصیل داروسازی در هند

رشته داروسازی در هندوستان متقاضیان فراوانی دارد. اگر می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید باید ابتدا دوره ۲ ساله دیپلم را در این کشور بگذرانید. پس از آن وارد دوره کارشناسی خواهید شد. دوره کارشناسی حدود ۴ سال است. در انتهای تحصیل نیز دوره ۶ ماهه کارآموزی را طی می‌کنید. برای ورود مستقیم به این رشته باید در آزمون PCAT نمره قبولی را کسب کنید.

تحصیل دندانپزشکی در هند

تحصیل دندانپزشکی در هند حدود ۵ سال به طول می‌انجامد. برای ورود به این رشته باید در آزمون مربوط به دندانپزشکی نمره قبولی را به دست آورید. در عین حال کالج‌‌هایی در هند وجود دارند که بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند. پس از دوره ۵ ساله تحصیل یک دوره ۱ ساله نیز برای کارآموزی برگزار می‌شود که شرکت در آن اجباری است.

تحصیل پرستاری در هند

برای رشته پرستاری لازم است که ۴ سال در هند بمانید. شرط سنی تحصیل در این رشته بین ۱۷ تا ۳۵ سال است. پذیرش در این رشته فقط یک بار در سال اتفاق می‌افتد و افراد متقاضی باید تست‌های پزشکی را برای ورود به رشته پرستاری پشت سر بگذارند. تسلط کامل به زبان انگلیسی برای ورود به رشته پرستاری الزامی است.

دانشگاه های برتر پزشکی در هند

دانشگاه‌های برتر پزشکی در هند

همان‌طور که اشاره کردیم دانشگاه‌های پزشکی هند در جهان سرآمد هستند. مدارک این دانشگاه‌ها در جهان معتبرند و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در هر کشوری که می‌خواهند مشغول به کار شوند. برخی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی هند عبارتند از:
● دانشگاه علوم پزشکی هند
● کالج پزشکی مسیحیان
● دانشگاه پزشکی نیروهای مسلح
● دانشگاه پزشکی لیدی هاردینژ
● دانشگاه پزشکی کینگ جورج
● دانشگاه علوم پزشکی دهلی نو
● کالج پزشکی بمبئی
● مؤسسه تحقیقاتی بنگلور
● دانشگاه پزشکی گرانت
● انستیتوی علوم پزشکی وارتلسی

هند حدود ۲۷۵ دانشگاه و کالج پزشکی دارد که بالغ بر ۳۱۳۰۰ دانشجو در آن‌ها تحصیل می‌کنند. دوره‌های مختلف MD، MDS، MBBS، MS و BDS در این دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند.

در میان دانشگاه‌های پزشکی هند برخی مورد تأیید وزارت بهداشت هستند که اگر شما قصد بازگشت به ایران و طبابت در کشور را دارید باید در آن‌ها تحصیل کنید. این دانشگاه‌ها عبارتند از:
● دانشگاه هندوی بنارس
● دانشگاه اسلامی علیگار
● دانشگاه دهلی نو
● دانشگاه پنجاب
● دانشگاه مانیپال
● دانشگاه جادوپور

مدارک لازم برای دریافت پذیرش پزشکی از دانشگاه های هند

مدارک لازم برای دریافت پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های هند

شرایط تحصیل پزشکی در هند نیز مانند دیگر کشورها به گونه‌ای است که متقاضیان باید مدارکی را برای احراز هویت و اثبات وضعیت تحصیلی خود ارائه دهند تا در صورت صلاحیت، بتوانند پذیرش دانشگاه مورد نظر را کسب نمایند.
● اصل پاسپورت
● مدرک دیپلم ۱۲ ساله
● مدرک زبان دانشگاه
● نامه‌ای جهت شرح انگیزه دانشجو برای تحصیل
● نامه تمکن مالی و پرداخت هزینه‌های دانشگاه
● بیمه‌نامه مسافرتی تا سقف ۳۰۰۰۰ یورو

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هند

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هند

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی هند، نامه پذیرش برای شما ارسال می‌شود. سپس شما باید با دردست داشتن این نامه و مدارک لازم دیگر به سفارت هند رفته و درخواست ویزای تحصیلی نمایید. مدارک مربوطه عبارتند از:
● آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
● نامه تمکن مالی دانشجو
● مدرکی مبنی بر عدم سوء سابقه
● نامه پذیرش دانشگاه
● فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
● اصل پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه
● گواهی سلامت پزشکی
● ارائه مدرک زبان (در صورت درخواست سفارت)
● تعیین محل اقامت در هندوستان
● پرداخت هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا و بررسی مدارک

 

هزینه تحصیل رشته پزشکی در هند

هزینه تحصیل رشته پزشکی در هند

به طور میانگین هزینه تحصیل پزشکی در هند بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در یک سال است. پرداخت شهریه در بعضی از دانشگاه‌های این کشور با واحد پولی پوند امکان‌پذیر است. شرایط تحصیل پزشکی در هند به این گونه است که در سال‌های اول شهریه دانشگاه کم‌تر بوده و در سال‌های بعد با ارتقاع سطح علمی هزینه‌ها افزایش می‌یابد. بیشترین هزینه مربوط به دو ترم آخر پزشکی خواهد بود.
به طور کلی دانشگاه‌های دولتی به میزان قابل توجهی کم هزینه‌تر از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی هستند.

تحصیل رایگان در هند

برای استفاده از فرصت تحصیل رایگان در هند باید از بورسیه‌های این کشور استفاده کنید. با توجه به شرایط تحصیل پزشکی در هند سالانه بورسیه‌های گوناگونی به دانشجویان بین‌المللی اهدا می‌شود. اگر شما نیز واجد شرایط استفاده از بورسیه‌ها باشید می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید.

بورسیه های تحصیلی هند

بورسیه‌های تحصیلی هند

کشور هند بورسیه‌های زیادی را به دانشجویان اعطا می‌کند که شامل بورسیه تحصیلی کامل و بورسیه کمک هزینه تحصیلی می‌شود. شما بعد از گذشت یک ترم تحصیلی در این کشور، درخواست بورسیه را به دانشگاه تحویل می‌دهید تا پس از بررسی، در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، بورسیه به شما تعلق گیرد. بورسیه‌ها سالانه هستند و در هر مقطعی از تحصیل امکان دریافت برای دانشجو وجود دارد.
برای دریافت بورسیه تحصیلی هند مدارک زیر لازم است.
● گواهی میزان درآمد
● گواهی میزان هزینه‌های صرف شده در هند
● دفترچه حساب بانکی
● رسید هزینه‌های دانشگاه یا کالج
● گواهی اقامت

هزینه زندگی در هند

هزینه زندگی در هند نسبت به بسیاری از کشورها پایین‌تر است. ماهانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ دلار هزینه مایحتاج یک زندگی عادی برای دانشجو خواهد بود. البته شیوه زندگی دانشجو روی زیادتر یا کم‌تر شدن این مبلغ تأثیر چشم‌گیری دارد.

شغل دانشجویی در هند

کشور هند، کشوری پر جمعیت است و به همین دلیل کمبود کار در آن بیداد می‌کند. فقط افرادی می‌توانند در هند مشغول به کار شوند که ویزای کاری داشته باشند. با این وصف اگر قصد تحصیل پزشکی در هند را دارید نباید روی کار دانشجویی حساب باز کنید.

اشتغال پس از تحصیل پزشکی در هند

فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در هند می‌توانند از بسته‌های حمایتی کشور انگلیس استفاده کرده و وارد بازار کار این کشور شوند. بسته‌های حمایتی انگلیس به این گونه هستند که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این امکان را دارند که به مدت ۶ ماه برای پیدا کردن کار وارد کشور انگلیس شوند. دانشجویان مقطع دکترا نیز یک سال فرصت دارند تا در کشور انگلیس در جست و جوی کار باشند. یکی از بهترین شرایط تحصیل پزشکی در هند این است که فارغ‌التحصیلان این کشور سه ماه پیش از پایان تحصیل می‌توانند درخواست ویزای نیروی کار ماهر از کشور انگلستان داشته باشند. البته دانشجویانی که پس از تحصیل به کشور خود باز می‌گردند نیز این امکان را دارند که دو سال بعد از پایان تحصیل درخواست خود را به کشور انگلستان ارائه کنند. افرادی که وارد کشور انگلستان می‌شوند، با ۱۰ سال کار و پرداخت مالیات می‌توانند اقامت دائم این کشور را کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره رایگان کلیک کن